Te pytania zadaje niejedna przyszła mama. Zwłaszcza jeśli pierwszy raz nią zostanie. Świadome podejście do kwestii odżywiania jest ważne, ale na pewno nie powinno spędzać snu z powiek kobietom spodziewającym się dziecka.

Jeśli już zadałaś je innym mamom. I znasz odpowiedź. Oceń jak wyglądały przed ciążą i jakie dziś mają nawyki żywieniowe. Nie obawiaj się nadmiernego przybierania na wadze jeżeli nigdy nie miałaś z tym problemu. Gdy jest odwrotnie, to może ciąża to najlepszy czas do tego, by wyrobić sobie prawidłowe schematy odżywiania.

Tak więc drogie panie. Ile przytyłyście w ciąży? Czy na pewno wszystkie powinny się tego obawiać? Zdecydowanie nie!

tycie w ciąży

Dodatkowe kilogramy

Oczywiście waga w ciąży jest ważna. Cały czas podlega kontroli lekarza prowadzącego. Potencjalne zagrożenia wynikające z nadwagi są poważne. To cukrzyca, nieprawidłowe ciśnienie, zła praca serca, zakażenia układu moczowego, bóle kręgosłupa. Zaniedbania w kwestii prawidłowego przybierania na wadze są nieodpowiedzialne. Wykluczając oczywiście sytuacje nieujawnionych wcześniej chorób. Przecież dobro rozwijającego się dziecka jest sprawą najważniejszą. Jednakże nie powinny obawiać się tycia te z was, które są szczupłe.

Ocenić wagę

Przyjmuje się, że każda kobieta w pojedynczej ciąży powinna przytyć przynajmniej 8 kg. To wartość minimalna. Wraz z rosnącym brzuszkiem rośnie dziecko, łożysko, przybywa płynu owodniowego i zwiększa się objętość krwi w organizmie przyszłej mamy. Do tego powiększają się jej piersi. Najbardziej widoczne zmiany w wyglądzie kobiety pojawiają się w drugim trymestrze. To właśnie wtedy następuje tak zwane tycie w ciąży. Norma mówi o 5-8 kg. Zwiększona waga może obudzić czujność przyszłej mamy. Tak jak wzmożone  przybieranie w trzecim trymestrze. Kiedy tempo wzrostu masy ciała nie powinno przekraczać 2 kg na miesiąc.

Prawidłowa masa ciała

Żeby określić tę właściwą wagę dla ciężarnej, stosuje się indeks masy ciała, wskaźnik BMI sprzed ciąży. Zestawiając wagę do wzrostu. Trzeba wykonać tu proste działanie matematyczne dzieląc kilogramy masy ciała przez wartość wzrostu wyrażoną w metrach i podniesioną do kwadratu (mnożymy 2 razy to samo).  Otrzymany wynik pozwala zdefiniować prawidłową masę ciała. Indeks BMI umożliwia dalej określić ile można bezpiecznie przytyć w ciąży. Są do niego przypisane odpowiednie widełki. I tak dla BMI 19 bezpieczne kilogramy to 12 – 16; BMI 19 – 26: 11 – 13 kg; BMI 26 – 29: 10 – 11 kg.

BMI w ciąży wyznacza się więc, określając najpierw BMI sprzed ciąży. To orientacyjne wartości.

tycie w ciąży

Dieta

Kiedy jednak znalazłaś się poza bezpiecznym przedziałem dodatkowych kilogramów, musisz zmodyfikować dietę. Najprościej powiedzieć – jedz połowę. A tak naprawdę dobrze zbilansowana dieta napędza się sama. Co oznacza tyle, że kiedy przestrzegasz piramidy żywieniowej i jedz kolorowo. Za przekąski masz pod ręką kilka orzechów i żurawinę. Polubiłaś się już z błonnikiem, mąką pełnego przemiału, wybierasz chude mięso i zdrowe ryby, pijesz dużo wody, to dasz radę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *