Zasady zdrowego żywienia opierają się na piramidzie żywieniowej. Której fundamentem jest jedzenie pięciu posiłków zawierających warzywa i owoce. Zdrowy posiłek powinien być kolorowy, bogaty w błonnik. Nie przeładowany zwierzęcymi tłuszczami. Jesteś tym co jesz. Jesz zdrowo, jesteś zdrowszy. Nadmierne jedzenie tłuszczów odzwierzęcych nie służy dobremu trawieniu. Obciąża serce, narządy wewnętrzne. Ciężkie posiłki nie służą też naszemu mózgowi, który wolniej pracuje.

dobre jedzenie

Dobre składniki

Zróżnicowana dieta jest nie tylko ciekawsza i smaczniejsza, ale po prostu bardziej pożyteczna dla naszego dobrostanu. Ta prawda sprawdza się w stu procentach. Dobroczynne kwasy tłuszczowe DHA, Omega zawarte w rybich olejach, tłuszczach roślinnych, nasionach i orzechach są niezwykle pożyteczne dla pracy naszego mózgu. Do tego działają korzystnie dla wchłaniania witamin. Co ma olbrzymie znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Zielone warzywa strączkowe i inne kolorowe oraz niesłodkie owoce to olbrzymi zasób witamin i minerałów bez których nasz organizm nie może sprawnie funkcjonować.

Tak jak bez błonnika, który pomaga oczyszczać organizm. Jego źródłem są też nasiona. Chleb z pełnego ziarna i mąki z pełnego przemiału to znacznie lepszy wybór niż jasne pieczywo i szybko przyswajalne drobno mielone mąki oraz białe makarony. To co dłużej trawione nie zasili od razu tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać o piciu dużej ilości wody. Zasady zdrowego odżywiania mówią o tym, by pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Dopiero wtedy nawodnimy organizm. Dzięki temu może on sprawnie pozbywać się resztek pokarmowych.

Białko w diecie

Jest niezbędne. Można je uzupełniać na różne sposoby. Zaczynając od nabiału, twarogu, jogurtów przez wędliny, jajka po strączkowy humus. Mięso w diecie powinno być obecne tylko kilka razy w tygodniu, zamiennie z rybami. Możne je zastępować owocami morza. Na przykład krewetkami a nawet rakami.nNadmiar mięsa i tłuszczu nie służy naszym naczyniom wieńcowym czy sprawności intelektualnej. Jemy go za dużo, ciężko się je trawi.

smaczne jedzenie

Podstawowy posiłek

Śniadanie jest niezbędnym elementem zdrowego odżywiania. Mówi się, że najważniejszym i powinno się je jeść jak król. To sporna kwestia. Jeśli za dużo zje się na ten pierwszy posiłek, to przez pół dnia można być niepotrzebnie ociężałym. Dobry pomysł na zdrowe śniadanie jest już połową sukcesu przy wprowadzaniu zoptymalizowanej diety. Korzystny bilans energetyczny da owsianka z migdałami i żurawiną. Rozgrzeje na cały poranek. Owsianka zalana sokiem z tłoczonych jabłek wymieszana później z jogurtem i orzechami jest pożywna. Oryginalną propozycją dla odważnych może być jaglanka z musem mango, mlekiem kokosowym, doprawiona cynamonem i kokosowymi płatkami. Wielbiciele lekkich śniadań docenią jogurt z owocowym musem, tapioką albo nasionami chia.

Efektowne śniadanie wymaga nakładu pracy. Jednak sprawdzone przepisy szybko wchodzą w nawyk i przygotowanie go z czasem nie będzie trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *