Ciąża to trudny i wymagający okres w życiu kobiety. Jej mięśnie narażone są na spory wysiłek, częste mdłości, osłabienie, istne szaleństwo hormonów, potrafią doskwierać, a jakby tego było mało, wiele kobiet dodatkowo cierpi na wzdęcia w ciąży.

wzdęcia w ciąży

Przyczyna powstawania wzdęć w trakcie ciąży

 

Gazy nagromadzone w jelitach, są czymś zupełnie naturalnym i najczęściej powstają w wyniku trawienia posiłków. Niestety, w przypadku kobiet w ciąży, sprawa z ich wydalaniem jest utrudniony. Przede wszystkim zmiany hormonalne, które zachodzą w kobiecie, przekładają się na spowolniony metabolizm, co wydłuża proces trawienia. Macica, która w czasie ciąży jest większa, a także rozwijające się w brzuchu matki dziecko, uciskają jelita, przez co gazy w ciąży są często spotykanym rodzajem dolegliwości, a ich usuwanie jest bardziej kłopotliwe. Dlatego kobiety szukają skutecznego sposobu, na złagodzenie tej dolegliwości, która powoduje spory dyskomfort.

 

Bardzo słynne i stereotypowe jest podejście, iż kobiety w ciąży mają niecodzienne zachcianki kulinarne i łączą ze sobą smaki i potrawy, których normalnie się nie jada. Takie egzotyczne i niecodzienne połączenia dań, mogą przekładać się na większe nagromadzenie gazów w jelitach. Także potrawy ciężkostrawne, smażone na głębokim oleju, czy potrawy z dodatkiem dużej ilości przypraw, mogą negatywnie wpływać na jelita, a co się z tym związane, powodować uciążliwe wzdęcia.

 

Leki na wzdęcia a ciąża

wzdęcia w ciąży

Oczywiście na rynku farmaceutycznym dostępne są leki pomagające w walce ze wzdęciami. W wielu przypadkach dostępne są bez recepty. Należy jednak pamiętać, iż wiele z leków, nawet ogólnodostępnych, może okazać się szkodliwych dla kobiet w ciąży lub ich dzieci. Dlatego nawet jeśli ktoś myśli o tym, aby zażyć Espumisan w ciąży, powinien omówić to najpierw z lekarzem. Wielu producentów leku w informacjach na ulotce, pisze, iż lek nie jest wskazany kobietom w ciąży. W związku z dużym zmianami w gospodarce hormonalnej, a przede wszystkim rozwijającym w się dzieckiem, nie wiadomo w jaki sposób czynniki aktywne, zawarte w lekarstwach, zareagują z organizmem matki i dziecka. Dlatego najlepszym sposobem, chociaż bywa to trudne, jest kontrolowanie spożywanych posiłków, aby ograniczyć uczucie ciężkostrawność, zgagi a także wzdęć.

 

Warto zapoznać się z produktami i potrawami, które powodują wzdęcia. Są to między innymi produkty strączkowe, kapusta, również napoje gazowane mogą prowadzić do dyskomfortu, uczucia wzdęcia i gazów w jelitach.

 

W szczególności ważne jest to u kobiet, które nie tolerują poszczególnych, niektórych ze składników żywności, chociażby glutenu, czy laktozy. Zapewne są świadome swoich dolegliwości, jednak w okresie ciąży problemy związane z nietolerancją mogą się nasilić.

Istnieją także naturalne sposoby radzenia sobie w wzdęciami, w postaci naparu z ziół: kminku, rumianku, kopru włoskiego.

 

Ważne jest, aby w trakcie ciąży a zwłaszcza problemów z gazami, podejmować nawet niewielkie aktywności fizyczne, jak spacer. Nawet kilka minut na świeżym powietrzu może pozytywnie wpłynąć i zredukować problem ze wzdęciami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *